Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Piorunce
Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Piorunce powstała w 1798 r.
Była to cerkiew pomocnicza parafii w Brunarach. Po Akcji Wisła, pozbawioną wiernych cerkiew przejął Kościół rzymskokatolicki, zmieniając wezwanie świątyni na Matki Boskiej Różańcowej.
Jest to cerkiew łemkowska , orientowana, trójdzielna.
Kwadratowe prezbiterium, nawa i babiniec są zrębowe, wieża izbicowa, obejmująca słupami babiniec. Ściany pobite są gontem, namiotowe dachy i wieńczące je baniaste hełmy blachą.
Wnętrze ozdobione jest polichromią z 1930 roku. Ikonostas z przełomu XVII i XVIII w. jest prawie w całości oryginalny. Najciekawszym malowidłem w ikonostasie jest portret łemkowskiego pasterza na tle panoramy górskiej. Jest to rzadkość sceny świeckie umieszczane były na ikonostasach wyjątkowo.
Autor:
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1623
Piorunka
miejscowość
Piorunka jest malutką wsią położoną na zachód od Czyrnej. Została założona w 1634 r. Była zamieszkiwana przez Łemków, którzy zostali z niej wysiedleni w latach 1945 i 47. Połemkowskich gospodarstw nie zobaczymy tu jednak wiele - dziś w Piorunce dominuje raczej nowa zabudowa.
Piorunka znajduje się na szlaku cerkwi łemkowskich obejmującym również Krynicę-Zdrój, Berest, Polany, Czyrnę, Mochnaczkę i Tylicz. Przedstawicielką Piorunki jest cerkiew śś. Kosmy i Damiana z XVIII w. zbudowana w stylu zachodniołemkowskim. Budowla jest drewniana, jednonawowa o konstrukcji zrębowej. Wieńczą ją trzy kopuły. Jej najstarszym zabytkiem jest XVIII-wieczny ikonostas.
W wiosce znajduje się kilka przydrożnych krzyży i XIX-wieczna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Skomentuj