Aleksandrów Kujawski

  

Dziś już zadbany

Ten mały cmentarzyk (na zdjęciu), usytuowany na końcu ul. Narutowicza w Aleksandrowie Kujawskim, od wielu już lat jest zadbany, ale długie lata tak nie było, skazany na zagładę. Zapomnienie i dewastowany przez miejscową chuliganerię. Dobrze więc się stało, że zarówno władze miasta, jak i sami mieszkańcy, nie dopuszczają teraz nawet myśli o tym, że z krajobrazu tego miasta mogłaby na zawsze zniknąć ta niepowtarzalna mini-nekropolia. A wszystko zaczęło się już w kwietniu 1920 roku, kiedy to w obliczu bolszewickiego zagrożenia, między Polską i Ukraińską Republiką Ludową, podpisana została ugoda o wspólnej walce z tym samym wrogiem  Rosja. Toczące się ze zmiennym powodzeniem walki zbrojne, zakończyły się jesienią zawarciem polsko-bolszewickiego rozejmu. Wówczas żołnierzy Armii URL internowano w kilku obozach na terenie Polski, m.in. w Obozie nr 6 znajdującym się przy ówczesnej ul. Kordonowej (dziś Narutowicza) w Aleksandrowie Kujawskim, którego komendantem został dowódca 6. Dywizji Strzeleckiej  gen. Marko Bezruczko, a w obozie oprócz żołnierzy z jego dywizji, przebywali też żołnierze 4. Dywizji Kijowskiej; gdy tylko przybyli (5 grudnia) do tego miasta na Kujawach od razu otrzymali tu schronienie. Rozmieszczono ich według przynależności wojskowej w dwóch dużych barakach. A byli to zarówno szeregowcy, jak i oficerowie, ale także kobiety i dzieci z rodzin wyższego dowództwa  ulokowano ich w istniejącym do dziś domu po przeciwnej stronie ulicy Kordonowej (Narutowicza). A ponieważ wśród internowanych zdarzały się też zgony  wydzielono część obozowego terenu z przeznaczeniem na cmentarz, który zachował się po dzień dzisiejszy (na zdjęciu).

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 705
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Aleksandrów Kujawski

miejscowość

Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut