Aleksandrów Kujawski

  

Zniszczenia dowodem braku poszanowania zmarłych

Zniszczone nagrobki na starym cmentarzu prawosławnym w Aleksandrowie Kujawskim, dziś już nieczynnym  to codzienność, która trwa od kilkudziesięciu lat, początkowo za cichym przyzwoleniem mieszkańców miasta i jego władz. Ale trzeba wiedzieć, że nekropolia ta powstała wraz z utworzeniem w 1877 roku parafii prawosławnej. Po konsekracji cerkwi wytyczono teren pod cmentarz prawosławny, który wtedy otoczono murem z czerwonej cegły, a służył pochówkom głównie prawosławnym Rosjan, których w tym powstającym dopiero co mieście było sporo, ale chowano tu także aleksandrowian innych wyznań i narodowości. Do 1963 roku, kiedy to odbył się ostatni pochówek na tej nekropolii, spoczęło tu około 100 osób. Obecnie cmentarz jest własnością parafii prawosławnej w Aleksandrowie Kujawskim, która podjęła się uporządkowania tego zaniedbanego i zarośniętego gęsto krzakami miejsca. Ogromne koszty nie pozwalają jednak nowej parafii na to, aby przywrócić od strony frontowej żelaznego płotu (i bramy), jaki kiedyś istniał, ani też poskładać zniszczone nagrobki, które w większości wyglądają, jak ten na załączonej fotografii.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 508
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Aleksandrów Kujawski

miejscowość

Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut