Koneck

  

Nagrobny pomni z początku XX w.

Parafia w Konecku - wiejskiej gminie w woj. kujawsko-pomorskim - powstała jeszcze przed 1325 r., a pierwszą świątynię wybudowano tu z drewna (dziś już nie istnieje). Prawdopodobnie również i w tym czasie, na obrzeżu wsi, założono cmentarz, który istnieje po dzień dzisiejszy. Spacerując po tej niewielkiej nekropolii napotkałem na kilka ciekawych pomników nagrobnych z początku XX wieku. Na zdjęciu: Jeden z takich pomników usytuowany w pobliżu głównej alejki prowadzącej od bramy głównej (jedynego wejścia na cmentarz) w stronę centralnego krzyża cmentarnego.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2162
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Koneck

miejscowość

KONECK jest wiejską gminą, leżącą obecnie w woj. kujawsko-pomorskim. Wcześniej,  od 1950 r., należał do woj. bydgoskiego, a od 1975 r. do woj. włocławskiego. Ale historia tej miejscowości, tak na dobre, zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

W wieku XI i XII  wchodziła w skład kasztelani włocławskiej. Ale gdy na Kujawach Brzeskich powstało województwo brzesko-kujawskie  w jego skład wszedł także Koneck i taki stan przetrwał do XV w. W okresie zaborów, był pod panowaniem Prus, a okres od 1807 r. do 1815 r., a więc za czasów wojen napoleońskich przynależał do Księstwa Warszawskiego. Jednak z chwilą utworzenia Królestwa Polskiego (1815 r.), przeszedł pod zabór rosyjski w Guberni Warszawskiej. Gdy zakończyła się I wojna światowa, Koneck, wspólnie z innymi miejscowościami, tworzył woj. warszawskie, ale w 1938 r., przypisano tę miejscowość do woj. pomorskiego.

Skomentuj