Koneck

  

Data budowy

Chociaż kościół w Konecku (woj. kujawsko-pomorskie) istniał już w XIV wieku (wtedy to rodzina Koneckich ufundowała dla wsi pierwszą świątynię (a pierwsza wzmianka o tym fakcie pojawiła się już w 1326 r.), to był to tylko drewniany obiekt. Kolejny, także drewniany kościół, tym razem z pieniędzy fundacji ówczesnego kolatora parafii  Łukasza Grabskiego, wybudowano w 1577 r., ale podczas konsekracji przez bpa Stanisława Karnkowskiego w 1581 r., kościołowi nadano nowe wezwanie  św. Stanisława. Obiekt jednak spłonął w 1725 r., a trzy lata później zbudowano kolejną świątynię, jednak także z drewna, ale wówczas przywrócono dawne wezwanie  św. Prokopa. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że do powstania świątyni przyczyniła się wielce Helena z Walewskich Grabska oraz jej syn Józef  jedni z najbogatszych mieszkańców tej wsi. W XIX wieku, gdy cała wieś płonęła, czerwony kur nie ominął świątyni. Ale mieszkańcy, chociaż musieli przywracać swoje gospodarstwa do zasiedlenia, to z inicjatywy Kajetana Książkowskiego, przy wydatnej pomocy rodziny Sulimierskich, w miejscu spalonego, podjęli się budowy, tym razem murowanego kościoła. Był to rok 1902 i ta data widnieje na północnej ścianie obiektu (na zdjęciu).

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1140
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Koneck

miejscowość

KONECK jest wiejską gminą, leżącą obecnie w woj. kujawsko-pomorskim. Wcześniej,  od 1950 r., należał do woj. bydgoskiego, a od 1975 r. do woj. włocławskiego. Ale historia tej miejscowości, tak na dobre, zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

W wieku XI i XII  wchodziła w skład kasztelani włocławskiej. Ale gdy na Kujawach Brzeskich powstało województwo brzesko-kujawskie  w jego skład wszedł także Koneck i taki stan przetrwał do XV w. W okresie zaborów, był pod panowaniem Prus, a okres od 1807 r. do 1815 r., a więc za czasów wojen napoleońskich przynależał do Księstwa Warszawskiego. Jednak z chwilą utworzenia Królestwa Polskiego (1815 r.), przeszedł pod zabór rosyjski w Guberni Warszawskiej. Gdy zakończyła się I wojna światowa, Koneck, wspólnie z innymi miejscowościami, tworzył woj. warszawskie, ale w 1938 r., przypisano tę miejscowość do woj. pomorskiego.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut