Koneck

  

Fronton kościoła w Konecku

Obecny kościół pw. św. Prokopa w Konecku (woj. kujawsko-pomorskie), powstał w 1902 r., z inicjatywy proboszcza  ks. Kajetana Książkowskiego, gdyż poprzedni obiekt pod koniec XIX wieku spłonął w wyniku pożaru (zresztą nie pierwszy to raz). Tę decyzję poparli parafianie i mocno zaangażowali się w budowę. Wydatną pomoc w tym zakresie udzieliła rodzina Sulimierskich  to koneccy kolatorowie. W 1909 r. nowa świątynia została konsekrowana przez biskupa diecezji kujawsko-kaliskiej  Stanisława Zdzitowieckiego. Podczas trwania II wojny światowej nie odprawiano w nim żadnych mszy św., gdyż Niemcy zamienili kościół na magazyn zbożowy, a na kościelnej wieży zainstalowali stanowisko ogniowe. Trzy duże dzwony, jakie były tu zainstalowane wcześniej, okupanci wywieźli (zapewne zostały przetopione, aby z tego surowca wytworzyć dla swojej armii uzbrojenie); zniszczyli też kościelne paramenty liturgiczne. Po zakończeniu okupacji, Polacy usunęli zniszczenia, które zaistniały wskutek ingerencji Niemców i oddano świątynię do użytku wiernych. W latach 1960-1972 przeprowadzono remont wieży, wymieniono pokrycia dachu na nawach bocznych, wymalowano wnętrze i wymieniono posadzkę (położono terakotę), ale dopiero w latach 1989-1990, zmieniono pokrycie dachu na samej wieży. Na zdjęciu: Fronton kościoła, czyli główne wejście do jego wnętrza.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1006
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Koneck

miejscowość

KONECK jest wiejską gminą, leżącą obecnie w woj. kujawsko-pomorskim. Wcześniej,  od 1950 r., należał do woj. bydgoskiego, a od 1975 r. do woj. włocławskiego. Ale historia tej miejscowości, tak na dobre, zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

W wieku XI i XII  wchodziła w skład kasztelani włocławskiej. Ale gdy na Kujawach Brzeskich powstało województwo brzesko-kujawskie  w jego skład wszedł także Koneck i taki stan przetrwał do XV w. W okresie zaborów, był pod panowaniem Prus, a okres od 1807 r. do 1815 r., a więc za czasów wojen napoleońskich przynależał do Księstwa Warszawskiego. Jednak z chwilą utworzenia Królestwa Polskiego (1815 r.), przeszedł pod zabór rosyjski w Guberni Warszawskiej. Gdy zakończyła się I wojna światowa, Koneck, wspólnie z innymi miejscowościami, tworzył woj. warszawskie, ale w 1938 r., przypisano tę miejscowość do woj. pomorskiego.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut