Niechorze

  

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Latarnia Rozewie Pierwsza wzmianka o istnieniu światła nawigacyjnego na przylądku Rozewie pochodzi ze szwedzkiej mapy z 1696 roku. Decyzję o budowie latarni podjęto w czasie wojen napoleońskich w 1807 roku, gdy statki z zaopatrzeniem myliły przylądek Rozewie z Helem, często kończąc swój rejs na mieliznach. Zbudowano wtedy stożkową wieżę o wysokości 21,3 m, która pierwszy raz zaświeciła w 1822 roku światłem 15 lamp Arganda, wspomaganych aparatem Fresnela. W 1910 roku podwyższono ją o 5 metrów, dostawiając do niej metalowy stożkowy segment. Rosnące bukowe drzewa po latach zaczęły ponownie zasłaniać światło 24,5 metrowej latarni, co doprowadziło do powtórnego podwyższenia jej, w 1978 roku, o 8 metrów, stawiając cylindryczną, metalową część. W nowej latarni zainstalowano obrotową aparaturę, złożoną z czterdziestu żarówek reflektorowych, umieszczonych na dwóch panelach. W 1972 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, latarnia, nosząca imię Stefana Żeromskiego została wpisana do rejestru zabytków. Źródłem światła jest układ optyczny, składający się z 20 reflektorowych żarówek umieszczonych po 10 na dwóch obrotowych panelach. Model budowało 5 modelarzy przez 2 miesiące.

Autor: Park Miniatur Latarni Morskich

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1152
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: parki

Niechorze

miejscowość

Niechorze to wieś położona w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Jest nadmorskim kąpieliskiem, miejscowością wypoczynkową i wsią rybacką. Znajduje się tu dużo ośrodków wczasowych, pensjonatów, pokoi gościnnych, kempingów oraz pól namiotowych. Nadmorski brzeg w miejscowości to, przede wszystkim, piękna piaszczysta plaża. W jednej z zatok znajduje się wysoki klif, na którym stoi latarnia morska.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!