Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
Latarnia Kołobrzeg
Latarnia w Kołobrzegu po raz pierwszy zaświeciła w 1666 roku. Nie był to jednak permanentny ogień, bowiem zapalano go jedynie w czasie gdy oczekiwano na przybycie statków. Na stałe światło pojawiło się dopiero w 1866 roku, używano w tym czasie lamp na olej rzepakowy z soczewką Fresnela. Rocznie zużywano aż 77 kg tego surowca. W 1909 roku wzniesiono pierwszą murowaną latarnię, która posiadała gazowe źródło światła. Wieża miała wówczas 25 m wysokości. W czasie II wojny światowej podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku została uznana przez Niemców za dogodny punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów i wysadzona w powietrze.
Niedługo po zakończeniu działań wojennych zaczęto budować nowy obiekt, jednakże w nieco innym miejscu. Wykorzystano do tego celu potężne fundamenty zabudowań fortecznych z lat 30 - tych XIX wieku. Od początku lat 80 - tych jako źródło światła stosowanych jest 16x200 W halogenowych żarówek reflektorowych, które ustawione zostały na platformie obrotowej. Zasięg światła 16 Mm tj. ok 30 km.
Model budowało 6 modelarzy przez 7 miesięcy.
Autor: Park Miniatur Latarni Morskich
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 689
Niechorze
miejscowość
Niechorze to wieś położona w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Jest nadmorskim kąpieliskiem, miejscowością wypoczynkową i wsią rybacką. Znajduje się tu dużo ośrodków wczasowych, pensjonatów, pokoi gościnnych, kempingów oraz pól namiotowych. Nadmorski brzeg w miejscowości to, przede wszystkim, piękna piaszczysta plaża. W jednej z zatok znajduje się wysoki klif, na którym stoi latarnia morska.
Skomentuj