piknik lotniczy -TL-132 Condor OK-RUA-27
TL-132 Condor OK-RUA-27
Remarks: Piknik lotniczy Zegrze Pomorskie
w miejscu: Lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.......................................................................TL-232 Condor posiada pojedynczy silnik, ultralekki samolot zaprojektowany i zbudowany w Czechach w połowie lat 1990-tych. Konstrukcja metalowa pokryta tkaniną, choć Condor posiada tylną część kadłuba z desek kompozytowych. .....................................................................................Skrzydło wygląda jak nieco stępiona wskazówka, klapki wypełniające spływ po wewnętrznej stronie lotek. Główne podpory boczne są w kształcie litery V i dołączone do dolnego kadłuba, wspierane wtórnym usztywnieniem. Ogon i ster są odchylone. Statecznik poziomy jest zamontowany w górnej części kadłuba. Podwozie stałe trójkołowe, na nogach wspornikowych - owiewki. Condor uniósł się w powietrze pierwszy raz w 1993 roku.
Samoloty TL-132 mają opinię maszyn solidnych, szczególnie predestynowanych do szkolenia oraz do operowania z niewielkich, trawiastych lotnisk. Samoloty te były chętnie kupowane przez prywatnych właścicieli min. z Austrii, Belgii, Danii, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Włoch i innych.
Autor:
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1331
Zegrze Pomorskie
miejscowość
Zegrze Pomorskie (przed 1945 r. niem. Seeger) wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 168. Ok. 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, dawniej użytkowane jako lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.Obecnie Od 2012 jako lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie. Ma być prowadzona inwestycja przystosowania istniejącego powojskowego lotniska do standardu całodobowego lądowiska dla nieregularnego ruchu cywilnego.
Lotnisko posiada dwie drogi startowe: betonową w dość dobrym stanie na kierunku 07/25 o wymiarach 2500 × 60 m i równoległą trawiastą. Obecnie lotnisko ma przyznany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego status lądowiska użytkowanego przez Aeroklub Koszaliński.
Niegdyś kod lotniska ICAO brzmiał EPKO. Obecnie kod ten używa lądowisko Korne a lotnisko Zegrze Pomorskie EPKZ.
Dodatkowo, lotnisko stanowi jedyną sezonową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, w sezonie letnim.
Z lotniska korzysta Aeroklub Koszaliński, który dysponuje także hangarami do przechowywania samolotów i szybowców.
W skład sołectwa "Zegrze Pomorskie" wchodzą również miejscowości Czaple, Sieranie i Zegrzyn
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.
Skomentuj