Ciechocinek

  

Dworzec w Ciechocinku

W październiku 1867 r. rozpoczęto budowę linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka wykorzystując siłę roboczą żołnierzy. Usypano wówczas nasyp pod torowisko, ale ignorancja wojskowych podczas tych prac, którzy nie zastosowali się do wytycznych inżynierów spowodowała, że zasypane został poprzeczne rowy służące do odwadniania okolicznych pól. Pół miesiąca po oficjalnym otwarciu linii do użytku, wezbrane wody Wisły doprowadziły do powodzi. Aby opanować sytuację, dyrekcja kolei zdecydowała zrobić w nasypie dużą wyrwę. Później, w miejscach zasypanych rowów, zrobiono otwory i zbudowano mostki. Szachulcowy budynek dworcowy natomiast powstał w 1870 r., a w roku 1895 przedłużono tory aż do warzelni soli, aby łatwiej było transportować pozyskaną tam sól. Natomiast w związku z rosnącą liczbą kuracjuszy, którzy w dużej mierze korzystali z usług kolei, rozbudowano dworzec. Nowy budynek wg. projektu Czesława Domańskiego  polskiego architekta i pedagoga, naczelnego architekta Warszawy, głównego architekta Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Kolei Warszawsko-Kaliskiej  wzniesiony został w latach 1901  1902. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku tory do warzelni soli zostały zdemontowane; zaniedbano też konserwowanie budynku dworca. Na zdjęciu: Ciechociński dworzec kolejowy.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1804
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kolej

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!