Ciechocinek

  

Zabytkowy dworzec

Pierwszy dworzec kolejowy w Ciechocinku oddano do użytku 1 lipca 1876 r. Był to szachulcowy obiekt, który z uwagi na wzrost liczby kuracjuszy, postanowiono rozbudować. Nowy budynek dworcowy powstał w latach 1901  1902 według projektu Cz. Domańskiego. Warto jednak wiedzieć, że dworzec ten zmieniał swoją nazwę w zależności od tego, kto w danym momencie rządził naszym krajem. Od momentu powstania do roku 1915, choć jego nazwa fonetycznie brzmiała nieomal, jak \"Ciechocinek\"  w rzeczywistości był to &5E>F8=5:. W latach 1915  1919 nazwa dworca, a więc i miasta była już niemiecka  Ziechozinck. Potem, do 1939 r. przywrócono polską nazwę i pisownię, bo Polska w tym czasie odzyskała swoją niepodległość. Ale gdy wybuchła II wojna światowa, znów powrócono do poprzedniej niemieckiej pisowni i nazwy, która trwała do 1940 r, bo już w 1941 r. zmieniono całkowicie nazwę na Hermannsbad, która dotrwała do zakończenia II wojny światowej. Zaraz po wojnie, w 1945 r. przywrócono polskość i miastu, i nazwie dworca. Na zdjęciu: Front dworca w Ciechocinku.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1740
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj