Pamiątkowa tablica w kruchcie kościoła
Tablica pamiątkowa poświęcona Konradowi Olchowiczowi (na zdjęciu) znajduje się w kruchcie kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Ciechocinku. Została ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka, którego był prezesem. Zmarł w 1924 r. w Warszawie (tu także się urodził w 1858 r.), ale do Ciechocinka przyjeżdżał bardzo często i to nie tylko sam, ale i z całą swoją rodziną, i wspierał wszelkie poczynania na rzecz rozwoju tego miasta. W drugą rocznicę jego śmierci, we wspomnianym kościele, ks. Bp Stanisław Gall odprawił żałobne nabożeństwo za duszę Konrada Olchowicza i odsłonięto tablicę pamiątkową (to projekt Aleksandra Więckowskiego), ufundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka, na której pośrodku, wykonanego z brązu epitafium, umieszczona została płaskorzeźba głowy Konrada, wykonana przez Czesława Makowskiego rzeźbiarza-artysty.
Warto wspomnie, że Konrad Olchowicz był redaktorem naczelnym Kurjera Warszawskiego (taka była początkowo pisownia, dopiero po reformie w 1936 r. zmieniono na Kurier) gazety codziennej, związanej ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, a wydawanym nieprzerwanie przez 118 lat, tj. od 1821 r. do 9 października 1939 r.; Konrad stanowisko naczelnego gazety objął w 1906 r. i pełnił je do chwili swojej śmierci; po nim stanowisko to przejął jego syn, też Konrad i był ostatnim naczelnym tego dziennika.
Autor: Lech Kadlec
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1030
Ciechocinek
miejscowość
Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.
Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.
Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.
Skomentuj