Ciechocinek

  

Przy tężniach

Kiedy w 1836 r. w jednym z ciechocińskich leczniczych zakładów zainstalowano cztery miedziane wanny kąpielowe, z których skorzystali pierwsi kuracjusze, aby uleczyć swoje schorzenia, natychmiast dostrzeżono dobroczynne właściwości miejscowych wód. Był to początek uzdrowiska, które z czasem stało się ulubionym kurortem ówczesnych elit. Sława Ciechocinka rozniosła się po kraju, jak błyskawica i trwa po dzień dzisiejszy, a spacer przy unikatowych drewnianych tężniach (na zdjęciu)  to zarówno chwila relaksu, jak i sposób na poprawę zdrowia. Spływająca po gałązkach tarniny solanka, pod wpływem wiatru i promieni słonecznych, intensywnie paruje, tworząc wokół nich, unikalny mikroklimat. Więcej nie tylko o tężniach można dowiedzieć się z artykułu pt. Ciechocinek  perła Kujaw  stolica uzdrowiskowa Polski, jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4/2017). Polecam tę lekturę.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1149
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut