Ciechocinek

  

Tężnie wyremontowane

Zakończyła się gruntowna renowacja ciechocińskich tężni solankowych. Do dyspozycji mieszkańców, kuracjuszy i turystów jest teraz kompleks z grotą solankową i tarasami widokowymi. Gruntownego odnowienia doczekały się dwie tężnie (nr 1 i nr 3). W obu wymieniono tarninę na nową, ale także wymieniono elementy konstrukcyjne, balustrady i koryta solankowe. Wyremontowana została też nawierzchnia ścieżki wzdłuż tężni nr 3 oraz zamontowane zostało oświetlenie wzdłuż tej ścieżki. Poza tym modernizację przeszła przepompownia  budynek został odświeżony, wymieniono w nim pompy, rury spustowe i instalacje sanitarne oraz pokrycie dachu. Planuje się, aby w maju dokonać uroczystego otwarcia tych XIX-wiecznych tężni, które niewątpliwie są jedną z wizytówek tego miasta na Kujawach. Na zdjęciu: Ciechocińskie tężnie jeszcze przed renowacją.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 780
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut