Gniezno

  

Gniezno - kościół św. Jana Chrzciciela

Jest to dawna świątynia i klasztor bożogrobców. Budynki wzniesione zostały w połowie XIV wieku, w stylu gotyckim, wieża z XV-XVI w. z hełmem barokowym krytym blachą miedzianą. Jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium. Nad wejściem do świątyni znajduje się podwójny krzyż - symbol kanoników regularnych Grobu Chrystusa. Na początku ubiegłego stulecia w prezbiterium kościoła odsłonięto XIV-wieczną polichromię. Malowana była al secco. Na sklepieniu zobaczyć można głowy królów i proroków Starego Testamentu. Na ścianach znajdują się namalowane sceny z życia Jezusa, Maryi, patrona kościoła - św. Jana Chrzciciela i innych świętych.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 7008
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Gniezno

miejscowość

Powstanie Gniezna wiąże się z historią kształtowania się państwa polskiego. Prawie każdy zna legendę o założeniu Gniezna przez Lecha , która mówi o gnieździe orłów, od którego wywodzi się nazwa grodu. Jednak, kiedy to się stało, tego dokładnie nikt nie wie.

Pierwsze ślady osadnictwa na terenach Gniezna, pochodzą z końca paleolitu, sprzed 8 tys. lat. Pod koniec VIII w. istniał tu obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Rozbudowany i zmodernizowany przez Mieszka I stał się siedzibą pierwszych władców piastowskich jako główny gród państwa Polan.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!