Wschód księżyca nad doliną Wrześnicy
Wrześnica to niewielka rzeczka rozpoczynająca swój bieg niedaleko Gniezna. Mimo, że nie poraża rozmiarami jest żeglowna. Przy wyższym stanie wody, wiosną, od miejscowości Pawłowo, w pozostałym okresie od Czerniejewa. Daje to mniej więcej 40 kilometrów spływu kajakowego, dzięki któremu można poznać fragment, stosunkowo rzadko odwiedzanego, Pojezierza Gnieźnieńskiego. Ziemie te słyną wszak, przede wszystkim, z zabytków. Przyroda trochę jest przez turystów pomijana, a niesłusznie bo też mnóstwo tu malowniczych miejsc i dzikich zakątków.
Autor: Przemysław Degórski
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3744
Gniezno
miejscowość
Powstanie Gniezna wiąże się z historią kształtowania się państwa polskiego. Prawie każdy zna legendę o założeniu Gniezna przez Lecha , która mówi o gnieździe orłów, od którego wywodzi się nazwa grodu. Jednak, kiedy to się stało, tego dokładnie nikt nie wie.
Pierwsze ślady osadnictwa na terenach Gniezna, pochodzą z końca paleolitu, sprzed 8 tys. lat. Pod koniec VIII w. istniał tu obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Rozbudowany i zmodernizowany przez Mieszka I stał się siedzibą pierwszych władców piastowskich jako główny gród państwa Polan.
Skomentuj