Na Dziale
Zdjęcia wykonane podczas wędrówki na trasie Wetlina Moczarne - Dział - Mała Rawka - Wielka Rawka - Krzemieniec - Rabia Skała - Jawornik - Wetlina (most na Wetlince). Trasa liczyła około 30 km i startowałem około 8.00, a odbierany byłem około 22.30. Na trasie skupiłem się na robieniu zdjęć i materiału filmowego, dlatego zajęło mi to tyle czasu. Ogólnie trasa jest fajna i godna polecenia zwłaszcza na odcinku Wetlina - Wielka Rawka i ewentualnie Krzemieniec (trójstyk granic). Dalej wędruje się głównie lasami i od czasu do czasu wychodzi się na połoniny (polany) z których rozciągają się widoki. Na tym odcinku zdecydowanie nie ma ludzi i można spotkać właściwie tylko pasjonatów łażenia po górach, głównie Słowaków. Widoki godne wędrówki są z Rabiej Skały, a właściwie przed szczytem, który jest zarośnięty. Słowacy po swojej stronie granicy zrobili platformę widokową nad urwiskiem, z której rozciąga się panorama na słowackie pasmo Bieszczad. Od Rabiej Skały do końca wędrówki idzie się głównie przez las i tylko od czasu do czasu są miejsca widokowe. Na tym odcinku są bardzo strome zejścia. Ogólnie trasa jest dla osób z dobrą kondycją i odpowiednio przygotowanych. Trzeba zabrać jedzenie bo bezpośrednio na trasie nie ma schronisk. Wodę można uzupełnić ze źródła na Przełęczy pod Czerteżem i ewentualnie przenocować w słowackiej utulni, która jest zamykana. Z tym, że na noc bywa tam czasem tłoczno zwłaszcza w weekendy.
Autor: Dariusz Żuk
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1096
Wetlina
miejscowość
Wetlina jest, jak na Bieszczady, dosyć gwarną miejscowością i ośrodkiem ruchu turystycznego. Leży u podnóża Połoniny Wetlińskiej przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Można z niej wyruszyć na niejedną pieszą wycieczkę, dlatego też jest chętnie odwiedzana przez turystów. Przez Wetlinę przebiega szlak z Roztok Górnych na Wielką Rawkę i dalej do Ustrzyk Górnych, w Starym Siole rozpoczynają się zaś szlaki na Rabią Skałę (w paśmie granicznym) oraz Przełęcz Orłowicza (w paśmie Połoniny Wetlińskiej).
Niegdyś Wetlina rozciągała się na przestrzeni 6,5 km i dzieliła na trzy części będące odzwierciedleniem kolejnych etapów jej zasiedlania. Najstarszą partią było Stare Sioło, gdzie znajdował się dwór i młyn, później powstało Zabrodzie (część środkowa) – tu stała cerkiew, a na końcu Osada.
Niestety podczas wojennej zawieruchy Wetlina została całkowicie zniszczona. Miało to miejsce w 1945 r., kiedy to wojska polskie odbijały ją z rąk UPA. Pozostała jedynie cerkiew, którą i tak pięć lat później wysadzili żołnierze WOP. Na jej miejscu postawiono dom zakonny bernardynów.
Skomentuj