Olenderska zagroda z Gutowa
Dziś nazywamy ich menonitami, ale skąd wzięła się ta nazwa, a przede wszystkim skąd przybyli ci ludzie o tym już mało kto wie. Już wiele lat przed rokiem 1555 zaczęli zasiedlać polskie nieużytki i tereny podmokłe na Żuławach Wiślanych (nikt inny nie kwapił się do ich zagospodarowania, a tylko takie grunty mogli otrzymać przybysze z zewnątrz), a gdy zabrakło i tam dla nich miejsca zaczęli zasiedlać podmokłe tereny w górę Wisły i tak trafili aż na Mazowsze; po drodze jednak natrafili na okolice Torunia, a dokładniej do wsi Wielka Nieszawka, gdzie też mokradeł nie brakowało.
Dziś, dzięki pozostałościom po tej społeczności, to właśnie w Wielkiej Nieszawce utworzono Park Etnograficzny.
Więcej na temat menonitów i tego wyjątkowego muzeum można dowiedzieć się z artykułu pt. \"Olenderski Park Etnograficzny\", jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Olenderska zagroda z Gutowa
Autor: Lech Kadlec
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1769
Wielka Nieszawka
miejscowość
Wielka Nieszawka to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.
Skomentuj