Wielka Nieszawka

  

Cmentarz i zagroda

Menonicko-ewangelicki cmentarz w Wielkiej Nieszawce (ul. Menonitów 14) powstał w XVIII wieku, chociaż już w wieku XV grzebano tu pierwszych zmarłych, przybyłych głównie z Holandii. Pierwotnie cmentarz polny, położony na północno-zachodnim krańcu wsi, obecnie leży na terenie Olenderskiego Parku Etnograficznego, zbliżony kształtem do trapezu, zlikwidowany w 1945 r., wpisany został do rejestru zabytków w 1987 r.; jest to największy cmentarz menonicki w województwie kujawsko-pomorskim. Więcej na temat historii tych przybyszów oraz nieszawskiego muzeum, można dowiedzieć się z artykułu pt. Olenderski Park Etnograficzny  Wielka Nieszawka k. Torunia, jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę. Na zdjęciu: Z lewe strony widoczny fragment cmentarza; z prawej zaś jednobudynkowa zagroda liniowa z Niedźwiedzia pochodząca z lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1766
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: muzea

Wielka Nieszawka

miejscowość

Wielka Nieszawka  to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut