Wielka Nieszawka

  

Fragment mennonickiej kuchni

Chociaż mennonici trafili do Polski z Holandii (najpierw na Żuławy, potem w inne rejony naszego kraju), to ich ruch religijny (jeden z odłamów anabaptyzmu) wywodzi się ze Szwajcarii. W 1525 r. w Zurychu powstał oficjalnie kościół mennonitów, chociaż wówczas jeszcze nikt takim mianem ich nie określał. Ruch ten, mimo prześladowań i kar jego zwolenników (więzienia, a nawet spalenie na stosie, jak to było z Georgiem Cajabokiem w 1529 r.), niecałe 5 lat po powstaniu, był już obecny w północno-zachodnich Niemczech oraz w Holandii. W tym czasie powstały dwa jego nurty  radykalny, rewolucyjny oraz nurt bardzo pokojowo, wręcz pacyfistycznie nastawiony do otoczenia. W 1535 r. rozprawiono się brutalnie nie tylko z rewolucjonistami, ale i innymi grupami. Rozproszeni wyznawcy nowej wiary potrzebowali nowego przywódcy i takim stał się katolicki ksiądz z Fryzji  Menno Simons; to od jego imienia nazwano nowy ruch. Już na początku XVII wieku obecność mennonitów odnotowano we wsi Wielka Nieszawka kolo Torunia, która była jednym z głównych ośrodków życia tej społeczności. To tu założyła gminę wyznaniową wraz z domem modlitewnym. Pozostałością po tej społeczności zachował się cmentarz, który obecnie wszedł w skład zołożonego w 2011 r. Olenderskiego Parku Etnograficznego; uroczyste jego otwarcie dokonano w maju 2018 r. Więcej na temat tego muzeum można dowiedzieć się z artykułu pt. \"Olenderski Park Etnograficzny  Wielka Nieszawka k. Torunia\", jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę. Na zdjęciu: Fragment kuchni w zagrodzie z Niedźwiedzia z XVIII wieku.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 969
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: muzea

Wielka Nieszawka

miejscowość

Wielka Nieszawka  to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut