Wielka Nieszawka

  

Wnętrze chałupy z Kaniczek

W Polsce nie ma drugiego takiego skansenu, jak ten we wsi Wielka Nieszawka niedaleko Torunia. Prace związane z założeniem Olenderskiego Parku Etnograficznego rozpoczęto już w 2011 roku, ale oddano dla zwiedzających dopiero w maju 2018 roku. Umiejscowienie tego muzeum w tym właśnie miejscu, nie było wcale przypadkowe, bo to właśnie tutaj już w wieku XVII odnotowano obecność olenderskiego osadnictwa i społeczności mennonickiej, dla której teren Kujaw w pobliżu Torunia był jednym z głównych ośrodków ich życia aż do roku 1945. Jako niemiecki naród Olendowie ci opuścili swoje domostwa w Polsce dopiero wtedy, gdy do naszego kraju wielkimi krokami zbliżała się Armia Czerwona. Opuszczając nasz kraj pozostawili po sobie osuszone i użyźnione ziemie, które wcześniej były mokradłami oraz niezwykle interesującą kulturę materialną  zadbanie wioski, schludne chałupy i liczne cmentarze o finezyjnych nagrobkach. W Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odtworzono fragment krajobrazu kulturowego nadwiślańskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano tzw. \"rzędówkę bagienną\"  wieś o najbardziej charakterystycznym układzie dla olenderskiego osadnictwa. Są tu trzy pełne zagrody z XVIII i XIX wieku, stojące w otoczeniu łąk i pól uprawnych, sadów i ogródków, które pielęgnowane są przez pracowników etnograficznego parku. Teren ten nabiera tym większej autentyczności, gdy widzi się drogę łączącą poszczególne zagrody obsadzoną drzewami owocowymi, rowy odwadniające  wierzbami, a poszczególne siedliska  przyzagrodową wysoką zielenią. Na zdjęciu: Wnętrze chałupy z Kaniczek.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 662
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: muzea

Wielka Nieszawka

miejscowość

Wielka Nieszawka  to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut