Wielka Nieszawka

  

Zagroda z Kaniczek z daleka

Pierwsi mennonici pojawili się na polskich ziemiach już w 1555 roku i zaczęli zasiedlać tereny podmokłe, bo tylko takie dostali od polskich władz. A że był to naród pracowity i potrafiący zagospodarować tego rodzaju nieużytki, których nikt inny nie chciał nawet za darmo. Ale po I rozbiorze w 1772 roku zaczęli gremialnie opuszczać nasz kraj, ponieważ rządzący w nim Prusacy, nie zważając na ich wiarę i przekonania, zmuszali do służby wojskowej. Nie chcąc się temu prawu podporządkować  emigrowali do carskiej Rosji, gdzie od carycy Katarzyny dostawali lepsze warunki. Ci, którzy pozostali w Polsce, ulegli germanizacji, czemu sprzyjało podobieństwo obu języków. Gdy w 1945 roku do Polski zbliżała się Armia Czerwona, mennonici (jako niemiecki naród) w pośpiechu opuszczali swoje domostwa. Pozostawili jednak po sobie niezwykle interesującą kulturę materialną  zadbane wioski, schludne chałupy oraz liczne cmentarze o finezyjnych nagrobkach. Od 2018 roku w Wielkiej Nieszawce koło Torunia funkcjonuje oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego, który poświęcony został tej olenderskiej społeczności. Olenderski Park Etnograficzny (ul. Toruńska 34/40) posiada kilka zagród w pełni wyposażonych i jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym olenderskiemu osadnictwu. Przychodząc do tego Muzeum można poczuć klimat z przełomu XIX i XX wieku i zobaczyć, jak wyglądał kulturowy krajobraz nadwiślańskiej wsi. Na zdjęciu: Ogólny widok zagrody z Kaniczek. P.S. Mało kto wie, że jedną z najbardziej znanych mennonitek w Polsce była nieżyjąca już piosenkarka i kompozytorka  Anna German. Przodkowie jej ojca, chociaż pochodzili z Niemiec, mieli korzenie mennonickie. Dziadek Anny  Fridrich Hörman był pastorem baptystów, natomiast jej matka  Irma, z domu Martens  wywodziła się z holenderskich mennonitów (z pochodzenia była Fryzyjką); był to odłam nowomennonitów, bardziej rygorystyczny w swoich zasadach. W rodzinnym domu Anny mówiono zarówno po rosyjsku, jak i niemiecku, ale także po fryzyjsku. Poszczególnych członków jej rodziny los przerzucał, a to z Niemiec do Polski, a to z Holandii do Rosji. W 1946 roku Anna German wraz ze swoją matką i babką przyjechała do Polski i tu pozostała na stałe.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 397
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: muzea

Wielka Nieszawka

miejscowość

Wielka Nieszawka  to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut