Mała Nieszawka

  

Nad frontowym wejściem

Pamiątką po osadnikach olenderskich jest drewniana kaplica mennonicka w Małej Nieszawce. Ludność ta przybyła na te tereny prawdopodobnie już na przełomie XVI i XVII wieku i wznieśli oni tu dom modlitewny, który po pewnym czasie spłonął od uderzenia pioruna. W 1890 r. zbudowali nową kaplicę, którą po zakończeniu II wojny światowej przejęli katolicy; obecnie jest to kościół rzymskokatolicki p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1994 r. obiekt ten wpisany został do rejestru zabytków. Na zdjęciu: Piękne zdobienie nad głównym wejściem do świątyni.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1553
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Mała Nieszawka

miejscowość

Mała Nieszawka  to wieś położona w woj. kujawsko-pomorskim w powiecie toruńskim w gminie Wielka Nieszawka i jest największą wsią tej gminy. To tu znajdują się jeszcze relikty krzyżackiego zamku komturskiego rozebranego przez Krzyżaków na mocy pokoju toruńskiego w 1422 r. Wieś po II wojnie światowej była siedzibą władz gminy Podgórz  obecnie lewobrzeżnej dzielnicy Torunia, z którą graniczy od wschodu.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!