Otłoczyn

  

Dworzec kolejowy

Otłoczyn  to sołecka wieś położona w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Aleksandrów Kujawski. Jej powstanie związane było z przeprawą przez bród na Wiśle, która przebiegała na nizinie zalewowej w pobliżu; w języku prasłowiańskim miejsce to potocznie określano, jako otłoczyny, co oznaczało zbutwiały wymoczony len (do dziś na tym rozlewisku rośnie dziko len). Nizina z racji swojego ukształtowania była czynnikiem stymulującym powstawanie punktów osadniczych związanych z możliwością przeprawy przez naturalny, najdogodniejszy bród przez Wisłę w jej północnym odcinku. Natomiast dworzec kolejowy (na zdjęciu od strony ulicy) zbudowany został w 1860 roku, jako jeden z etapów budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Bydgoskiej. Dziś mało kto wie, że wówczas na pamiątkę zbudowania tej żelaznej drogi wykonano w Brukseli medal z brązu, mający około 3 cali średnicy, na awersie którego przedstawiony jest parochód w biegu, na rewersie zaś  wymienione są nazwiska założycieli towarzystwa drogi żelaznej, członków rady zarządzającej, byłego dyrektora i starszego inżyniera naczelnego prowadzącego budowę.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 348
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Otłoczyn

miejscowość

Wieś OTŁOCZYN w woj. kujawsko-pomorskim powstała jeszcze w zamierzchłych czasach, kiedy przez Wisłę w jej rejonie, przez bród przedostawali się głównie handlowcy, bowiem tędy wiódł tzw. "bursztynowy szlak". Ów bród spopularyzowali już w III wieku p.n.e. Celtowie, zaś nazwa powstała od zbutwiałego, wymoczonego lnu, który nazywano otłoczynem. Warto też wiedzieć, że właśnie na tym rozlewisku, chociaż dziko, ale do dziś rośnie len.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut