Próg Lelowski

  

Kościół Świętej Anny

...ławki z prawej strony, zaraz po wejściu do nawy głównej.Jedną z pierwszych rzeczy zwracających naszą uwagę po wejściu do kościoła jest bardzo nierówna granitowo-wapienna posadzka. Jest to niemy świadek wielowiekowego trudu pielgrzymiego i udzielanych na tym miejscu łask...>>> autor zdjęcia i opis:henkosz

Autor: henkosz (Henryk Dymczyk)

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 953
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Próg Lelowski

kraina

Próg Lelowski  mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-środkowej Polsce, stanowiący południowo-zachodnią część Wyżyny Przedborskiej. Region graniczy od zachodu z Wyżyną Częstochowską, a od wschodu z Niecką Włoszczowską. Leży głównie w zasięgu woj. śląskiego, jedynie marginalnie na zachodnich krańcach gminy Słupia w woj. świętokrzyskim. Próg Lelowski jest monoklinalnym pasmem wzgórz, wyraźnie rozczłonkowanych przez cieki dorzecza Pilicy i Warty. Jest to region o długości do 40 km, osiągającym wysokości od 280 do 340 m n.p.m. przy wysokościach względnych od 10 do 35 m. Próg Lelowski zbudowany jest głównie z piaskowców i margli wieku kredowego, pokrytych warstwą utworów czwartorzędowych (w środkowej części lessem). Głównymi ośrodkami regionu są Lelów i Irządze. Próg Lelowski rozpościera się na terenie gmin: Lelów, Janów, Niegowa, Irządze, Przyrów, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Szczekociny, Kroczyce, Pilica, Żarnowiec i Słupia.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut