Roztocze

  

Zabytkowa prawosławna cerkiew w Radrużu z XVI w.

Radruż Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy  zabytkowa prawosławna cerkiew w Radrużu z XVI w. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury.

Autor: Edward Piotr Zawiślak

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2168
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Roztocze

kraina

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

Skomentuj