Biskupin - wioska wczesnopiastowska
Wioska wczesnopiastowska
Tworzy ją 11 drewnianych, krytych strzechą, chat, skupionych wokół owalnego placu. Wyposażanie chat różni się zależnie od profesji, którą parał się jej właściciel. Odbywają się w nich pokazy typowych rzemiosł okresu wczesnośredniowiecznego. Dzięki temu można zobaczyć przy pracy m.in. kowala, rybaka, kołodzieja i rogownika. Obok chat możemy obejrzeć także chlewik oraz gliniany piec chlebowy. Cała wioska otoczona jest niewielkim parkanem.
Autor: Słonecznik (Maryla)
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1536
Biskupin
miejscowość
Biskupin jest malutką wsią położoną na Pojezierzu Gnieźnieńskim na wschód od Bydgoszczy z najbardziej znanym w naszej części Europy rezerwatem archeologicznym. Słynie bowiem z odsłoniętej na przestrzeni lat 1940-50 osady kultury łużyckiej.
Gród jest położony na półwyspie jeziora Biskupińskiego. Jego najstarsze konstrukcje drewniane mają ponad 2700 lat i zachowały się w świetnym stanie. Zobaczymy tu ponadto rekonstrukcje wału obronnego, bramy, ulic i budynków mieszkalnych w ich naturalnych rozmiarach.
W osadzie znajduje się również muzeum, a co roku we wrześniu organizowany jest największy w Europie festyn archeologiczny, w trakcie którego odgrywane są sceny z życia codziennego niegdysiejszych mieszkańców grodu. Słychać świst strzał, dźwięk wykuwanych monet, czuć zapach pieczonego chleba...a wszystko to przy dobiegających zewsząd dźwiękach średniowiecznych melodii.
Skomentuj