Pojezierze Wałeckie

  

Zwalony most na Gwdzie

W lutym 1945, wycofujące się wojska niemieckie, dokonały próby wysadzenia mostu, która choć udała się tylko częściowo i tak uniemożliwiła dalszą eksploatację linii kolejowej. Jakiś czas potem, połączenie przestało istnieć, na skutek działalności wojsk ZSRR, które dokonały rozbiórki torów celem pozyskania stali. Zwalona konstrukcja, z uwagi na niebezpieczeństwo jakie towarzyszyło pracom rozbiórkowym, oparła się szabrowniczej działalności wojsk rosyjskich. Most znajduje się przy trasie Jastrowie  Złotów. Kiedyś był częścią nieistniejącej już trasy Jastrowie Węgierce, oddanej do eksploatacji 10 września 1914r. 25 listopada 1914r. linia została przedłużona, łącząc Jastrowie z Wałczem.

Autor: Marcin Kelich

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3216
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kolej

Pojezierze Wałeckie

kraina

Pojezierze Wałeckie - mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, część Pojezierza Południowopomorskiego, położone jest pomiędzy Równiną Drawską (na zachodzie), a Równiną Wałecką (na wschodzie), zajmuje obszar około 20 tys. km˛.

Teren gęsto zalesiony pochodzenia polodowcowego. Największym zbiornikiem jest Bytyń Wielki. Głównym miastem regionu jest Wałcz.

Skomentuj

Robili to w trosce o sojuszników. Po wojnie firma w której pracuję była rozminowywana przez sowietów, wystarczyło kilka miesięcy i zakład był czysty. Wszystkie maszyny i urządzenia musiały być zaminowane bo je wywiezli do siebie. Niewątpliwie po to by je zdetonować ;)
Autor: Artur74
Dodano: 2012-02-26 21:06:53
Z ulicy go ładnie widać, choć jak się nie wie to można szybko przejechać obok i go nie zauważyć ;) Wojska rosyjskie zabrały wiele linii kolejowych jako "rekompensaty" wojenne i nie przeszkadzało im to, że już wtedy wiedzieli, że nasza granica będzie na Odrze i że "sojusznikom" zabierają.
Autor: Dariusz Żuk
Dodano: 2012-02-26 10:04:43