Grabów nad Prosną

  

Grabów n.Prosną - cmentarz ewangelicki

W roku 1887 wymurowano w Garbowie ewangelicki, neogotycki kościół, z charakterystyczną strzelistą wieżą oraz, w pobliżu katolickiego cmentarza parafialnego, założono cmentarz ewangelicki. W chwili obecnej znajdujący się przy ulicy Kaliskiej niezagospodarowany ewangelicki kościół jak i cmentarz popadają w ruinę.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1157
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Grabów nad Prosną

miejscowość

Miasto Grabów nad Prosną leży w Kotlinie Grabowskiej, położonej na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Rozłożone jest na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich, nad rzeką Prosną.

Historia Grabowa sięga wczesnego średniowiecza, kiedy był zwykłą handlową wsią królewską położoną na podgrodziu. Pierwsza wzmianka o Grabowie jako wsi królewskiej pochodzi z 1264 roku. W dniu 20 sierpnia 1416 roku w Wiślicy, na prośbę dziedzica Marcina z Kalinowy Zaremby, kasztelana sieradzkiego, król Władysław Jagiełło nadał osadzie Grabów przywilej lokacyjny oparty na prawie magdeburskim. Od tej pory Grabów był miastem królewskim położonym na ważnych szlakach handlowych. Był ważnym ośrodkiem rzemiosła sukiennictwa, piwowarstwa, handlu, rolnictwa i hutnictwa opartego na rudach darniowych.

Najważniejszymi zabytkami miasta są: kościół pofranciszkański, klasztor pofranciszkański, neogotycki kościół ewangelicki z 1887 roku, dwór z XVIII/XIX wieku z parkiem, zespół stacji kolejowej z 1910 roku, krzyż Pawła Brylińskiego.

Skomentuj

i wiele jest takich miejsc, które ratować by trzeba
Dodano: 2012-11-23 23:43:40
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut