Polany Surowiczne

  

Polany Surowiczne. Beskid Niski

Beskid Niski mało znany - pozostałości dawnej wsi Polany Surowiczne. Jedynymi śladami po wsi są ruiny murowanej dzwonnicy z 1730 r., fundamenty cerkwi z 1728 r., kilka nagrobków na dawnym cmentarzu w tym nagrobek młodego lekarza lwowskiego, zmarłego podczas epidemii w 1873 r., ruiny kapliczek, zdziczałe sady i w wielu miejscach resztki kamiennych piwnic oraz studni. Na polanie funkcjonuje schronisko sezonowe studentów Politechniki Warszawskiej.

Autor: Leszek Kusal

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 4749
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Polany Surowiczne

miejscowość

Polany Surowiczne leżą w dolinie Surowicznego Potoku, lewobrzeżnego dopływu Wisłoka, u stóp góry Polańska w Beskidzie Niskim.

Jest to teren dawnej wsi powstałej prawdopodobnie w XV w. wykorzystywanej jako pastwiska przez mieszkańców istniejącej od XIV wieku sąsiedniej Surowicy. W ostatnich latach XIX wieku wieś liczyła ponad 100 domów i 665 osób, prawie wyłącznie Łemków (przed wybuchem wojny  mieszkało tam ponad 1000 mieszkańców i była to jedna z większych wsi na tych terenach).

Po wojnie jeszcze w 1945 r. mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR, chaty i cerkiew zostały zniszczone, a pola zmieniły się w nieużytki.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut