Około 20 lat temu harcerstwo ostrzeszowskie obchodziło 70 - lecie swego istnienia. Najważniejszym punktem tamtych uroczystości było odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci ostrzeszowskich harcerzy poległych w walkach o niepodległość Polski. Jego realizację powierzono pracownikowi naukowemu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Krzysztofowi Nitschowi. Odlew mierzącej 2,8 metra lilijki zrobiono w Zakładach Urządzeń Technicznych w Gliwicach. Tam również wykonano misę znicza ozdobioną herbem Ostrzeszowa, godłem Polski Walczącej, jak też dwoma datami: 1914 (początki harcerstwa na ziemiach ostrzeszowskich) i 1984. Między kurhanem a zniczem znajduje się nisza przykryta płytą granitową, do której przytwierdzono odlany z brązu krzyż harcerski. W niszy tej umieszczono urny z pobraną ziemią z miejsc walki i straceń harcerzy ostrzeszowskich.
Autor: Krzysztof Wydra
Ostrzeszów to miasto leżące w województwie wielkopolskim, w odległości 25 km na południe od Ostrowa Wlkp.
Miasto założono jako gród o charakterze obronnym na granicy ze Śląskiem. Pierwszy raz wzmiankowane w 1283 roku jako miasto królewskie. Od XV wieku było stolicą powiatu w województwie sieradzkim. Szybki rozwój miasta nastąpił w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, który to nakazał wzniesienie murów i zamku obronnego.
W czasie najazdów szwedzkich miasto podupadło i dopiero w XIX wieku, dzięki rozwojowi przemysłu, odzyskało swoją świetność. W okresie II wojny światowej był tu obóz, w którym przebywało ponad 125 tysięcy więźniów polskich i alianckich.
Skomentuj