kujawsko-pomorskie

  

Historia XIX-wiecznej kamienicy

Do tej narożnej kamienicy (na zdjęciu) w Toruniu, już w 1866 r. Vincent Wiśniewski zapraszał gości, aby usiedli przy restauracyjnych stolikach, potem lokal prowadził C. Świerciński, a w późniejszych latach była tu cukiernia Wiesego. Ale w latach 1900-1910 mieściła się już w niej kawiarnia KORONA CESARSKA, a po złączeniu dwóch sąsiadujących ze sobą budynków w 1899 r., funkcjonowała CAFE KEISERKRONE, potem CRISTAL, ITALIA, ROMA, KAFFEE WIEN. I choć w narożniku obiektu umieszczono główne wejście, przylegała (zarówno wtedy, jak i dziś) do dwóch ulic: Wielkie Garbary (po prawej stronie) oraz Królowej Jadwigi; na początku XIX wieku obie ulice nazywały się zupełnie inaczej: Garbarstrasse oraz Elizabethstrasse (w żaden sposób nie związana z polską królową). W 1972 r. obiekt przebudowano i mieścił się tu Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie były też i czytelnia, i kawiarnia, w której (podobno) podawano najlepszą kawę z expresu. Ponowną kapitalkę przeprowadzono w latach dziewięćdziesiątych XX w. i do obecnej chwili mieści się tu EMPiK. Natomiast zegar na rozdrożu ulic (widoczny na zdjęciu) zamontowano dopiero w 2010 r.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1807
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kamienice

kujawsko-pomorskie

województwo

Skomentuj

Pięknie pokazujesz i opisujesz historię swojego miasta. Twoje fotorelacje z Torunia zawsze z wielką przyjemnością oglądam i czytam.
Autor: ElaJ
Dodano: 2015-07-29 07:18:07
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut