Hajnówka

  

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce

Sobór zbudowano w latach 19811983 . Ikonostas oraz niektóre ikony są dziełem greckiego malarza Dymitriosa Andonopulasa. Dwupoziomowa świątynia może pomieścić 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Sobór Świętej Trójcy to jeden z najciekawszych przykładów współczesnej architektury w Polsce. Dach świątyni tworzą przenikające się nieregularnie betonowe łupiny, wewnątrz zachwyca niezwykła polichromia. Od 1983 odbywały się tutaj koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej \"Hajnówka\"

Autor: Nika

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1182
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cerkwie

Hajnówka

miejscowość

Hajnówka - miasto położone na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywane jest "bramą do Puszczy Białowieskiej".

Hajnówka wyrosła z osady strażnika leśnego, powstałej w XVI wieku. Po trzecim rozbiorze Polski Hajnówka znalazła się wraz z Puszczą Białowieską w zaborze rosyjskim. Prawa miejskie otrzymała Hajnówka w 1951 r., a w latach 1954-1975 była siedzibą władz powiatowych. Miasto liczy ok. 25 tysięcy mieszkańców.

Skomentuj

Ciekawe foto:) Niedawno byłam w Białowieży, ale w Hajnówce niestety nie miałam czasu by się zatrzymać. Pozdrawiam!
Autor: ElaJ
Dodano: 2012-12-15 17:28:53
Ale świątynia jest unikalna...
Autor: NEMO
Dodano: 2012-12-15 17:06:43
jakość marna - sorki Nemo - nie mam lepszej
Autor: Nika
Dodano: 2012-12-15 16:35:31
Ciekawa architektura , no i jej wielkość robi wrażenie...:)))
Autor: NEMO
Dodano: 2012-12-15 16:33:50