Neogotycki dwór
Kołdrąb - położony na wysokim brzegu Jeziora Kołdrąbskiego - neogotycki dwór. Obiekt wzniesiony w latach 1870-1880, piętrowy, z dwupiętrową przybudówką w kształcie masywnej czworobocznej wieży oraz wieloboczną wyższą wieżą z drugiej strony. W roku 1883 Kołdrąb był własnością Antoniego Zawadzkiego, majątek liczył około 500 hektarów. Na początku XX wieku należał do Prandotów Trzcińskich, około 1912 roku został skonfiskowany na podstawie prawa wywłaszczeniowego i stał się własnością Komisji Kolonizacyjnej. W okresie międzywojennym należał do rodziny Haberów. Obecnie w obiekcie mieści się dom dziecka.
Autor: Artur Mazurek
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2468
Pałuki
kraina
Pałuki leżą w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolskiej. Są małym regionem etnograficzno-historycznym, położonym między rzekami Wełną i górną Notecią.
O Pałukach wspominał już w swojej kronice Jan Długosz: "...rzeka Wełna od wypływu z Jeziora Rogowskiego Wielkopolskę od Pałuk oddziela..."
Skomentuj