Pałuki

  

Raz jeszcze Tarnowo Pałuckie

Drewniany kościół św. Mikołaja wzniesiony w ostatniej ćwierci XIV wieku z drzew ściętych na przełomie jesieni i zimy w latach 1373-1374. Świątynia przechodziła remonty, jednak do czasów nam współczesnych dotrwała w niewiele zmienionej formie. W wyniku przeprowadzonych prac archeologicznych, pod podłogą odkryto relikty fundamentów starszego kościoła, który datowano na połowę XIII wieku. Pierwszy znany z dokumentów źródłowych proboszcz parafii tarnowskiej wymieniony jest w 1263 roku. Kościół w Tarnowie Pałuckim jest ściśle związany z dawnym opactwem cysterskim w Łeknie (na przełomie XIV/XV w. przeniesionym do Wągrowca). Do końca XIV w. cystersi łekneńscy byli w posiadaniu 58 wsi w tym Tarnowa Pałuckiego, ponadto 19 jezior, lasów, pól uprawnych, łąk, młynów wodnych. Mieli też prawo połowu ryb dwoma łodziami na pełnym morzu, prawo bicia własnej monety w dobrach pomorskich.

Autor: Artur Mazurek

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1279
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pałuki

kraina

Pałuki leżą w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolskiej. Są małym regionem etnograficzno-historycznym, położonym między rzekami Wełną i górną Notecią.

O Pałukach wspominał już w swojej kronice Jan Długosz: "...rzeka Wełna od wypływu z Jeziora Rogowskiego Wielkopolskę od Pałuk oddziela..."

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut