małopolskie

  

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni - założona w 1248 r. kopalnia soli kamiennej jest jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie (sól wydobywano tu do 1990 r.) zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. W wyniku górniczej eksploatacji kopalni, powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór. Zwiedzanie tej solnej krainy trwa ok. 2 godz. i obejmuje m.in. najstarszy szyb Sutoris z poł. XIII w., komorę kieratową, stajnię Mysiur dla koni pracujących niegdyś w kopalni i malowniczą kaplicę św. Kingi.

Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania trasy turystycznej jest spływ łodzią w zalanej solanką komorze, która znajduje się 230 metrów pod ziemią. Nie lada atrakcją są także podziemna kolejka i zjeżdżalnia. Kopalnia Soli w Bochni słynie również z nietypowych imprez sportowych, takich jak 12. Godzinny Bieg Sztafetowy, turnieje judo czy zawody rowerowe Solny Downhill.

Powietrze w bocheńskiej kopalni zawiera dużą ilość chlorku sodu, co sprawia, że jest ono prawie 10-krotnie czystsze niż powietrze na powierzchni. Ze względu na specyficzny mikroklimat solnych komór, w roku 1995 r. utworzono tu uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowych. Oferuje ono m.in. turnusy lecznicze i rehabilitacyjne, wczasy zdrowotne oraz pobyty nocne w 280 podziemnych miejscach noclegowych.

W ogromnej komorze sanatoryjnej Ważyn, znajdującej się na głębokości 250 m, mieści się nie tylko sala noclegowa można tu również potańczyć w podziemnej dyskotece, skorzystać z barku lub... pograć w piłkę na prawdziwym boisku sportowym. Decyzją prezydenta RP w 2000 r. bocheńska żupa została uznana za Pomnik Historii. Obecnie trwają starania o wpisanie jej na listę UNESCO. Kilka praktycznych informacji. W bocheńskiej kopalni soli deszcz nigdy nie pada, ale warto wiedzieć, że: * temperatura w kopalni jest stała i wynosi 14-16oC powyżej zera, dlatego zaleca się, aby zwiedzający zabrali ze sobą cieplejszą odzież, * wilgotność powietrza wynosi ok. 70%, * przebywając w kopalni nie ma możliwości korzystania z telefonów komórkowych, * zaplecze sanitarne w komorach Ważyn i Kołdras stanowią prysznice i toalety. Przeciwwskazaniem do zjazdu do kopani jest: * klaustrofobia, * niewydolność krążeniowa i oddechowa. Naziemna część Uzdrowiska składa się z komfortowego hotelu oraz centrum rehabilitacji, które proponuje kuracjuszom między innymi: kąpiele perełkowe z hydromasażem, bicze szkockie, masaż wirowy, podwodny i suchy, a także laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, magnetoterapię, krioterapię, elektroterapię, inhalacje, kinezyterapię. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z sauny i solarium.

Autor: Jolanta Walczyk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 132
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

małopolskie

województwo

Skomentuj