Toruń

  

Grób Leona Szumana

Leon Stanisław Szuman osiedlił się w Toruniu w 1879 roku i zamieszkał przy ul. Kopernika. Był lekarzem-chirurgiem i rozpoczął pracę zawodowa w szpitalu sióstr diakonisek. Po 5 latach podjął prywatną praktykę lekarską; zastosował pionierską metodę w dziejach chirurgii i jako pierwszy przeprowadzał w Toruniu nowatorskie (jak na ówczesne czasy) operacje wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, przepukliny, żołądka i jelit. Jego umiejętności sprawiły, że szybko zdobył rozgłos nie tylko w mieście czy na Pomorzu. Spod jego pióra wyszło również ponad 50 publikacji naukowych. W 1893 r. wybudował własną klinikę chirurgiczną (budynek jego kliniki i mieszkania zachował się do dziś; stoi na rogu obecnej ul. Szumana i pl. św. Katarzyny.) Leon Szuman był nie tylko świetnym chirurgiem, ale również parał się poezją. W zbiorach Książnicy Kopernikańskiej zachowały się cztery tomiki jego wierszy. Zmarł 11 listopada 1920 roku doczekawszy się wolnej Polski i został pochowany na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Na płycie jego grobowca wyryto słowa: Przeszedł dobrze czyniąc. Na zdjęciu: Grób Leona Szumana.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1634
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Skomentuj