Gawrych Ruda

  

Wieża kościoła w Płocicznie podziwiana z... Gawrych Rudy

Uwielbiam siedzieć przed domem i wpatrywać się w wieżę kościoła w Płocicznie. Mogę to robić godzinami. Za jakiś czas po prawej stronie zacznie wschodzić księżyc, na chwilę podświetli sylwetki sosen, zza których wychynie, by potem całe światło oddać białej wieży kościoła. Teraz księżyc i wieża będą współistnieć jedno od drugiego zależne i wzajemnie zniewolone. Wydawać by się moglo, że wieża zginie, gdy zajdzie księżyc, a księżyca blask rozpłynie się w pustce nocnego nieba, gdy nie będzie koncentrować go wieża. Nagle coś zaszeleści pod płotem... to jeż dołączył do tego widowiska...

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1134
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Gawrych Ruda

miejscowość

Wieś Gawrych Ruda rozwinęła się z rudni założonej w miejscu dzisiajszej miejscowości przed rokiem 1668. Początkowo osada nazywała się Ruda na Hrudzie. Dopiero z czasem, od imienia jednego z właścicieli - Gabriela Słuchockiego, przyjęła nazwę Ruda Gawrycha, a potem nazwę obecną. Na Rudę skłądały się: piec hutniczy (dymarka), kuźnia, mniejsze zakłady pomocnicze oraz urządzenia wodne z kołami młyńskimi.

Obecnie miejscowość, która jeszcze kilka lat temu tętniła życiem z uwagi na dynamiczny rozwój turystyki związany z bliskością jeziora Wigry, zamiera. Dzieje się tak z uwagi na bardzo restrykcyjną i nieprzychylną turystyce politykę Wigierskiego Parku Narodowego. Zarastają zielskiem piękne piaszczyste plaże Wigier, jeziora Staw, Okrągłego i Mulicznego.Trochę szkoda, bo tutejsze okolice należo do najpiękniejszych w Polsce.

Skomentuj