Pakość

  

Detal kościoła na Kalwarii Pakoskiej

Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą, to sanktuarium i cenny zabytek Pakości. Jest jedną z najstarszych i drugą co do wielkości po Kalwarii Zebrzydowskiej. Pochodzi z XVII wieku. Inicjatorem wzniesienia kalwarii był ksiądz Wojciech Kęsicki, który już wiosną 1628 roku poprowadził tędy pierwszą drogę krzyżową. Budowa kapliczek została sfinansowana przez rodzinę Działyńskich. Składa się z Kościoła Ukrzyżowania i 24 kaplic prezentujących styl barokowy. Nazwa Kujawska Jerozolima wiąże się z tym, że budując Kalwarię ks. Wojciech kierował się podobieństwem położenia Pakości do topografii Jerozolimy. Kalwaria Pakoska dzięki funduszom unijnym i fundacji jest obecnie odbudowywana, dzięki czemu już wkrótce będzie można podziwiać jej pierwotne piękno.

Autor: Dariusz Żuk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3011
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: zaułki

Pakość

miejscowość

Pierwsze wzmianki o Pakości ukazały się w dokumentach w roku 1243 i związane były z budową kościoła p.w. św. Jakuba. W XIV w. Wojciech z Kościelca, ówczesny właściciel Pakości, wybudował tu kamienno-ceglany zamek - warownię, który na trzy wieki stał się siedzibą konwentu reformatów.

Prawa miejskie, oparte na prawie magdeburskim, Pakość otrzymała 9 lutego 1359 roku. Przez wieki, będąc na granicy ścierania się wpływów pruskich i rosyjskich, Pakość była miejscem, gdzie szczególnie mocno broniono polskości. Tu znajduje się m. in. pamiątkowy głaz przy kaplicy Wniebowstąpienia, upamiętniający bitwę "w obronie wiary i polskości" pomiędzy konfederatami barskimi a wojskami rosyjskimi w 1769 r., czy pomnik i zbiorowa mogiła powstańców wielkopolskich.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut