Cmentarz ewangelicki w Lubiczu Dolnym koło Torunia założono około XVII wieku. Wcześniej, bo już od XIV wieku do roku 1565, na jego powierzchni około 0,21 ha, chowani byli katolicy. Niestety, z uwagi na brak zachowanej dokumentacji niewiele wiadomo na temat osób pochowanych w tym miejscu. Natomiast kościół, jaki tu stał rozebrany został pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, a wraz z nim usunięto też wiele cmentarnych nagrobków. Najstarsze z tych, jakie się zachowały po dzień dzisiejszy pochodzą z końca XIX wieku. Ale idąc obok tej nekropolii ul. Dworcową kto nie ma wiedzy o istnieniu w tym miejscu cmentarza ma wrażenie, że przechodzi obok niewielkiego parku, chyba że zauważy kamień pamiątkowy, jaki ustawiony został w 2004 roku, ku czci dawnych ewangelików mieszkańców tej niewielkiej miejscowości.
Na zdjęciu: Fragment nagrobka, na którym nie widać żadnego napisu.
Autor: Lech Kadlec
Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.
Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.
Skomentuj