Pojezierze Chełmińskie

  

Niewiele pozostało

Cmentarz ewangelicki w Lubiczu Dolnym koło Torunia założono około XVII wieku. Wcześniej, bo już od XIV wieku do roku 1565, na jego powierzchni około 0,21 ha, chowani byli katolicy. Niestety, z uwagi na brak zachowanej dokumentacji niewiele wiadomo na temat osób pochowanych w tym miejscu. Natomiast kościół, jaki tu stał  rozebrany został pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, a wraz z nim usunięto też wiele cmentarnych nagrobków. Najstarsze z tych, jakie się zachowały po dzień dzisiejszy pochodzą z końca XIX wieku. Ale idąc obok tej nekropolii ul. Dworcową  kto nie ma wiedzy o istnieniu w tym miejscu cmentarza  ma wrażenie, że przechodzi obok niewielkiego parku, chyba że zauważy kamień pamiątkowy, jaki ustawiony został w 2004 roku, ku czci dawnych ewangelików  mieszkańców tej niewielkiej miejscowości. Na zdjęciu: Fragment nagrobka, na którym nie widać żadnego napisu.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 609
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut