Pojezierze Chełmińskie

  

Krzyż misyjny

W rzymskokatolickich kościołach co kilka lat odbywają się święte misje, czyli rozszerzone rekolekcje (w dziejach każdej parafii to doniosłe wydarzenia). Na ich pamiątkę stawia się krzyże misyjne, najczęściej (ale nie jest to regułą) w pobliżu głównego wejścia do świątyni. Na zdjęciu: Krzyż misyjny przed wejściem do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczenników w Lubiczu Dolnym, którego budowę ukończono w 1933 roku.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 539
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut