Pojezierze Chełmińskie

  

Czeka na kupca

W budynku na prezentowanej fotografii, jeszcze jakiś czas temu mieściła się Poczta Polska (po przeniesieniu jej w nowe miejsce, budynek czeka na kupca). Ale chyba mało kto wie, że w czasie zaborów mieściła się w nim pruska komora celna, bo wieś ta, leżąca na prawym brzegu Drwęcy (dziś jest to Lubicz Dolny), w okresie rozbioru Polski, należała do Prusów, natomiast wieś na lewym brzegu tej samej rzeki (dziś to Lubicz Górny), należała wówczas do zaboru rosyjskiego. Po przeciwnej stronie Drwęcy (w Lubiczu Górnym) stał budynek celny rosyjski, ale do dziś się nie zachował.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 326
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj