Raciążek

  

Pozostałości po zamku

Niewiele zostało po zamku w Raciążku w woj. kujawsko-pomorskie (na zdjęciu), powszechnie nazywanym zamkiem biskupim, ponieważ przez kilka stuleci służył biskupom kujawskim. Wielka szkoda, że po sekularyzacji wszystkich majątków w Polsce, które należały do władz kościelnych, nie zadbano należycie o tego typu obiekty. Raciążski zamek, który wnet popadł w ruinę, gdyż ludzie zaczęli traktować go, jako bezpłatne miejsce pozyskiwania budulcu dla własnych potrzeb. W 1912 r. ciechocińskie koło Towarzystwa Opieki nad Zabytkami wykupiło pozostałości po zamku za 150 rubli i przystąpiło do oczyszczania terenu, aby odsłonić jego wystające z ziemi mury. W latach 1978  1985 wszczęto badania archeologiczne i architektoniczne, które podjęła się Katedra Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Obszerny artykuł na temat tego zamku pt. Zamek biskupów kujawskich w Raciążku mojego autorstwa, można przeczytać w ekskluzywnym magazynie krajoznawczo-przyrodniczym POZNAJ SWÓJ KRAJ, w numerze 12 z 2015 r. Zapraszam do lektury.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1863
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: ruiny | zamki

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj