Raciążek

  

Kościół Hieronima i Wszystkich Świętych

Raciążek w woj. kujawsko-pomorskim, położony jest 4 km na południowy-zachód od Ciechocinka. Od samego początku jego istnienia, usytuowany został na wysokiej skarpie, przy starym trakcie, który wiódł z Włocławka do Torunia. Ze względu na naturalne zalety obronne tej miejscowości, jej lokalizacja uzasadnia pochodzenie nazwy  Rec-rez, co oznacza miejsce umocnione. Pierwszą wzmiankę o Raciążku można znaleźć w tzw. falsyfikacie mogileńskim, datowanym na rok 1065. W średniowieczu zaś używano nazwy Raciąż, a w XVIII wieku  Raciążek; zapewne ta zdrobniała forma miała odróżnić tę kujawską miejscowość od Raciąża na Mazowszu, czy tego koło Tucholi. Widoczny na załączone fotografii kościół pw. Św. Hieronima i Wszystkich Świętych wzniesiony został za sprawą biskupa kujawskiego  Hieronima Rozdrażewskiego herbu Doliwa, który był jednocześnie dyplomatą. Budowniczym świątyni zaś był Luteringus, który prawdopodobnie przybył z Lotaryngii.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1659
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut