Raciążek

  

Kościół Hieronima i Wszystkich Świętych

Raciążek w woj. kujawsko-pomorskim, położony jest 4 km na południowy-zachód od Ciechocinka. Od samego początku jego istnienia, usytuowany został na wysokiej skarpie, przy starym trakcie, który wiódł z Włocławka do Torunia. Ze względu na naturalne zalety obronne tej miejscowości, jej lokalizacja uzasadnia pochodzenie nazwy  Rec-rez, co oznacza miejsce umocnione. Pierwszą wzmiankę o Raciążku można znaleźć w tzw. falsyfikacie mogileńskim, datowanym na rok 1065. W średniowieczu zaś używano nazwy Raciąż, a w XVIII wieku  Raciążek; zapewne ta zdrobniała forma miała odróżnić tę kujawską miejscowość od Raciąża na Mazowszu, czy tego koło Tucholi. Widoczny na załączone fotografii kościół pw. Św. Hieronima i Wszystkich Świętych wzniesiony został za sprawą biskupa kujawskiego  Hieronima Rozdrażewskiego herbu Doliwa, który był jednocześnie dyplomatą. Budowniczym świątyni zaś był Luteringus, który prawdopodobnie przybył z Lotaryngii.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1533
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj