Kowalewo Pomorskie

  

GDANISKO

Prawdopodobnie dopiero po roku 1235 Krzyżacy założyli w Kowalewie Pomorskim pierwszą drewnianą warownię, na tyle jednak mocną, że 37 lat później powstrzymała pruskie oblężenie plemienia Bartów. Kiedy w 1275 roku Prusowie pod wodzą Skomanda ponownie zaatakowali  zamek tym razem spłonął. To skłoniło ówczesnego komtura Rudolfa do tego, aby wznieść murowaną warownię w obrębie wzgórza chronionego od północy przez (dziś już nieistniejące) bagna i wody jeziora. Podczas powstawania tej budowli ufortyfikowano także miasto. W 1330 roku oddziały koronne Władysława Łokietka nie zdołały osiągnąć zakładanego celu, gdyż Herman von Oppen  ówczesny komtur  zastosował oryginalną taktykę walki z Polakami. Krzyżacy bowiem wychodzili co rano przed zamek i toczyli bitwę na otwartym polu, a kiedy Polacy zaczęli wygrywać (mieli liczniejsze oddziały wojskowe), wraz z uprowadzonymi jeńcami przeciwnika, walczący zakonnicy chowali się za murami warowni. O świcie następnego dnia, znowu stali przed zamkiem i byli gotowi do walki. Zniechęcony Łokietek po czterech dniach zrezygnował z dalszej walki i odjechał wraz ze swoim wojskiem. Po krzyżackim zamku w Kowalewie dziś już niewiele zostało  kilka maleńkich fragmentów muru oraz wieża zwana powszechnie gdaniskiem (na zdjęciu).

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 593
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Kowalewo Pomorskie

miejscowość

Kowalewo Pomorskie - to niewielkie miasteczko w woj. kujawsko-pomorskim, oddalone od Torunia o około 25 - 30 km. Położone jest nad Strugą Młyńską w południowej części Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego.

W 1231 r. gród o nazwie Kowalewo, należał do Zakonu Krzyżackiego i to oni wybudowali tutaj zamek: najpierw drewniany, a po jego zniszczeniu w 1275 r. - murowany. W tym samym roku Kowalewo otrzymało prawa miejskie, ale w latach 1833 - 1929 pozbawiono je tych praw.

Gdy w 1410 r. komtur kowalewski Nicolas von Vitz poległ w bitwie pod Grunwaldem, miejscowość tę otrzymał podkanclerz koronny - Mikołaj Trąba. W 1422 r., gdy wojska króla Jagiełły i księcia Witolda nacierały na kowalewską warownię, komtur Marcin von Kemnete, który w tym czasie dowodził zamkiem, zdecydował się spalić miasto.

W 1466 r., w wyniku pokoju toruńskiego, Kowalewo powróciło do Polski, ale w latach 1772 - 1920 znowu znalazło się w obcych rękach, bo pod zaborem pruskim.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut