Wigry

  

Wieża kościoła w Płocicznie podziwiana z... Gawrych Rudy

Uwielbiam siedzieć przed domem i wpatrywać się w wieżę kościoła w Płocicznie. Mogę to robić godzinami. Za jakiś czas po prawej stronie zacznie wschodzić księżyc, na chwilę podświetli sylwetki sosen, zza których wychynie, by potem całe światło oddać białej wieży kościoła. Teraz księżyc i wieża będą współistnieć jedno od drugiego zależne i wzajemnie zniewolone. Wydawać by się moglo, że wieża zginie, gdy zajdzie księżyc, a księżyca blask rozpłynie się w pustce nocnego nieba, gdy nie będzie koncentrować go wieża. Nagle coś zaszeleści pod płotem... to jeż dołączył do tego widowiska...

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1 Odsłon: 315
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Wigry

kraina

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.

Skomentuj