Wigry

  

Podlasie, Suwalszczyzna, Wigry... w jednym ujęciu

Tak... wiem, że to jest moje miejsce na ziemi. I jestem tego pewien. Twoje gadanie nic nie zmieni. Tak, masz rację, tamte miejsca też kocham. Ale tam nie ma Pani Danusi, nie ma wieży kościoła na wyciągnięcie ręki i jeziora Staw przejrzystszego niż najprzejrzystsze górskie jeziora. I księżyc nie wstaje tam na wprost okien tuż nad lasem, zawsze w tym samym miejscu. Nie, nie ma znaczenia, że teraz jest zimno i niebo zasnuły chmury... to nadal najpogodniejsze miejsce na ziemi. Nie oszukuj siebie i mnie... kochamy je tak samo mocno... nie musisz być zazdrosna :-)

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1 Odsłon: 329
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Wigry

kraina

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.

Skomentuj