Pakość

  

Kalwaria Pakoska

Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą, to sanktuarium i cenny zabytek Pakości. Jest jedną z najstarszych i drugą co do wielkości po Kalwarii Zebrzydowskiej. Pochodzi z XVII wieku. Inicjatorem wzniesienia kalwarii był ksiądz Wojciech Kęsicki, który już wiosną 1628 roku poprowadził tędy pierwszą drogę krzyżową. Budowa kapliczek została sfinansowana przez rodzinę Działyńskich. Składa się z Kościoła Ukrzyżowania i 24 kaplic prezentujących styl barokowy. Nazwa Kujawska Jerozolima wiąże się z tym, że budując Kalwarię ks. Wojciech kierował się podobieństwem położenia Pakości do topografii Jerozolimy. Kalwaria Pakoska dzięki funduszom unijnym i fundacji jest obecnie odbudowywana, dzięki czemu już wkrótce będzie można podziwiać jej pierwotne piękno.

Autor: Dariusz Żuk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2995
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kalwarie

Pakość

miejscowość

Pierwsze wzmianki o Pakości ukazały się w dokumentach w roku 1243 i związane były z budową kościoła p.w. św. Jakuba. W XIV w. Wojciech z Kościelca, ówczesny właściciel Pakości, wybudował tu kamienno-ceglany zamek - warownię, który na trzy wieki stał się siedzibą konwentu reformatów.

Prawa miejskie, oparte na prawie magdeburskim, Pakość otrzymała 9 lutego 1359 roku. Przez wieki, będąc na granicy ścierania się wpływów pruskich i rosyjskich, Pakość była miejscem, gdzie szczególnie mocno broniono polskości. Tu znajduje się m. in. pamiątkowy głaz przy kaplicy Wniebowstąpienia, upamiętniający bitwę "w obronie wiary i polskości" pomiędzy konfederatami barskimi a wojskami rosyjskimi w 1769 r., czy pomnik i zbiorowa mogiła powstańców wielkopolskich.

Skomentuj