Zespół klasztorny Bożogrobców, fundacji Jana Tarnowskiego, składa się z późnogotyckiego kościoła p.w. Św. Ducha wzniesionego w latach 1430 - 1473 z kaplicą Grobu Chrystusa dobudowaną w 1718 roku, budynku klasztoru z XV w. i murów obronnych z XVII wieku z basztą - obecnie dzwonnicą. Symbolem istniejącego do 1846 roku Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego, potocznie zwanych Bożogrobcami lub Miechowitami jest krzyż jerozolimski o dwóch poziomych belkach, wieńczący do dziś wszystkie kościelne wieże. Wnętrze kościoła przykryte sklepieniami gwieździstymi zachowało surowy gotycki wystrój. Kontrastuje z nim barokowe i neobarokowe wyposażenie z bogatym ołtarzem głównym z 1693 roku, ufundowanym w 300-setną rocznicę erekcji parafii, stallami, amboną oraz ołtarzami przytęczowymi i bocznymi, belką tęczowa z krucyfiksem stojącym na kuli ziemskiej i wkomponowanymi w łuk tęczowy narzędziami męki pańskiej.
W prezbiterium kościoła znajduje się gotyckie epitafium Rafała Tarnowskiego malowane na desce z ok. 1490 roku oraz płyty nagrobne z tego samego okresu. Na uwagę zasługuje także gotycka chrzcielnica spiżowa z I poł. XV w. w nawie bocznej kościoła. W kaplicy Grobu Chrystusa dekorowanej w I poł XIX w. sztukateriami Fryderyka Baumana i polichromią przedstawiającą scenę Zmartwychwstania, znajduje się ołtarz Matki Boskiej Pani Przeworskiej oraz kopia bazyliki jerozolimskiej, na ścianach bocznych epitafia Teresy i Henryka Lubomirskich - właścicieli Przeworska, których krypta grobowa znajduje się pod kaplicą.
Autor: Jolanta Walczyk
Ocena: |
Przeworsk to miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Leży na pograniczu Pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Rzeszowskiego w dolinie rzeki Mleczki wpadającej do Wisłoka - bocznego dopływu Sanu. Na północ od miasta roztacza się równinny rozległy krajobraz, zaś od południa podziwiać można, wznoszące się nawet na wysokość 450 m. n.p.m, pagórki Pogórza.
Przeworsk stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Okolice Przeworska należą do jednych z ciekawszych i najatrakcyjniejszych zakątków południowo-wschodniej Polski. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do wycieczek zarówno pieszych jak i rowerowych.
Park Przeworski, zaplanowany w stylu ogrodów francuskich, oraz sieniawski zespół parkowo - pałacowy z XVII wieku przyciągają miłośników przyrody i estetów. Niewątpliwą atrakcję dla turystów stanowi przejazd zabytkową kolejką wąskotorową łączącą Przeworsk z Dynowem. Trasa kolejki prowadzi m.in. przez liczący 602 m długości tunel, umieszczony pod 30-metrową warstwą ziemi.
Skomentuj