Raciążek

  

Zamek, jako polityczne centrum

Awanturniczy książę gniewkowski - Władysław Biały, chcąc zdobyć zamek w Raciążku, w 1375 r. oblegał go, lecz nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu. Od tego momentu, zamek nie był już areną działań wojennych, ale stał się liczącym centrum politycznym Królestwa Polskiego. Na zdjęciu: Fragmenty murów zamku w Raciążku, wzniesionego na wzgórzu, z którego (w dole) rozciąga się panorama Nieszawy.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2139
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: ruiny | zamki

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut